Złóż zapytanie

Badania jakości powietrza

Walidacja filtrów HEPA

Czyszczenie wentylacji

Logo Kraftvent

Wyślij Zapytanie

OZONOWANIE POMIESZCZEŃ

W masowych mediach coraz więcej poświęca się tematyce dotyczącej jakości powietrza i  jego wpływu na zdrowie człowieka. Według gazety Washington Post „ludzie palący oraz oddychający zanieczyszczonym powietrzem gorzej odczują wirusa covid, niż osoby oddychające świeżym powietrzem”. Dlatego w dzisiejszych czasach oczyszczanie powietrza staje się coraz bardziej popularne. W tym artykule odpowiadamy na częste pytania naszych klientów.

Czym jest ozon?

Ozon nazywany aktywnym tlenem jest pochodną tlenu (posiada trzy atomy tlenu) jednak posiada on silne właściwości utleniające, które zabijają wszelkie zapachy oraz szkodliwe mikroorganizmy chorobotwórcze będące w powietrzu. Ozon występuje też w wyniku zjawisk naturalnych np. podczas burzy. Nie jest on wtedy groźny ze względu na niskie stężenie oraz na stosunkowo krótki czas rozkładu co ogranicza czas jego działania.

Kto powinien skorzystać z usługi ozonowania?

Oferta skierowana jest zarówno do małych obiektów takich jak gastronomia, jak i do obiektów wielkopowierzchniowych (szpitale, hotele, biura, zakłady produkcyjne).Ozonowanie skierowane jest nie tylko do alergików ale do wszystkich którzy cenią sobie czyste powietrze pozbawione wirusów oraz bakterii chorobotwórczych. 

Jakie są zalety ozonowania?

-Oczyszcza i dezynfekuje powietrze w procesie utleniania

-Dociera do trudno dostępnych miejsc i zakamarków

-Usuwa nieprzyjemny zapach pochodzący od bakterii i grzybów

-Istnieje możliwość dezynfekcji klimatyzatorów stacjonarnych,

-Odświeża pomieszczenia, zabija zarodniki, wirusy i drobnoustroje,

-Usuwa zapachy i rozkłada szkodliwe związki chemiczne

 

Aby skutecznie usunąć nieprzyjemny zapach, najpierw należy określić i wyeliminować jego źródło (np. wilgoć sprzyjająca rozwojowi grzybów). Tylko wtedy ozon wchodząc w reakcję z substancją odpowiedzialną za nieprzyjemny zapach może ją zneutralizować.

 

Czy ozon jest toksyczny dla ludzkiego organizmu?

Niezależnie od czasu ekspozycji na ozon istnieje ryzyko pojawienia się objawów zapalenia układu oddechowych. Dlatego podczas ozonowania należy przestrzegać wszystkich środków bezpieczeństwa, zgodnie z instrukcją producenta

Jakie jest dopuszczalne stężenie ozonu?

Dopuszczalne stężenie ozonu dla człowieka wynosi 0,1ppm (200μg/m3).
Ozon posiada bardzo charakterystyczny zapach już niskich stężeniach.

Czy ozonowanie jest bezpieczne?

Praca z ozonem jest bezpieczna pod warunkiem zachowania pewnych środków ostrożności zgodnie z instrukcją producenta. Osoby przeprowadzające usługę muszą być wyposażone w ubrania ochronne i maskę  z filtrem węglowym. Bezwzględnie zabrania się ozonowania w pobliżu źródeł ognia, ponieważ ozon dobrze podtrzymuje procesy spalania.

Jak przebiega proces ozonowania?

Procedura ozonowania trwa z reguły kilka godzin i zależna jest od kubatury pomieszczenia. Pomieszczenie, należy odpowiednio uszczelnić oraz umożliwić cyrkulację powietrza będącego nośnikiem ozonu. Bezwzględnie należy zaślepić wszystkie kratki wentylacyjne, tak aby uniemożliwić przedostanie się ozonu do innych pomieszczeń, które nie są poddawane ozonowaniu. Zabronione jest przebywanie ludzi i zwierząt wewnątrz pomieszczenia. Podczas zabiegu ozonowania nie można również palić tytoniu lub używać narzędzi generujących otwarty ogień. Po zakończeniu ozonowania, należy przewietrzyć pomieszczenie zwykle na ok 20-30 minut i pozostawić pomieszczenie puste przez minimum 4h.

Dlaczego w pomieszczeniu nie mogą przebywać ludzie i zwierzęta?

Podczas ozonowania kategorycznie zakazuje się przebywania w pomieszczeniu ludzi i zwierząt ponieważ ozon działa toksycznie na organizmy żyjące.  Z pomieszczenia podlegającemu ozonowaniu należy także wynieść kwiaty. Pierwszymi symptomami zatrucia ozonem są kaszel, drapanie w gardle, senność i bóle głowy. Dłuższa ekspozycja może doprowadzić do obrzęku płuc  i niewydolności oddechowej, a w ekstremalnych wypadkach nawet do zgonu.

Jak postępować w razie zatrucia ozonem?

W takim przypadku należy jak najszybciej przetransportować poszkodowanego z miejsca narażenia i zapewnić bezruch w pozycji półleżącej lub siedzącej. Jeśli to możliwe, należy ograniczyć utratę ciepła ,podać tlen (najlepiej przez maskę) i wezwać pomoc medyczną.

Czym wyróżnia się ozon od zwykłych odświeżaczy powietrza?

Istotą ozonowania jest fakt, że nie maskuje nieprzyjemnych zapachów jak w przypadku klasycznych odświeżaczy powietrza, ale je skutecznie usuwa z pomieszczenia.

 
Chcesz poczuć  efekt ozonowania? 
Posiadamy wyspecjalizowaną kadrę oraz profesjonalny sprzęt,
który poradzi sobie w każdej sytuacji. Zadzwoń 
+48 577 544 771
Kraftvent Logo
Logo Gwarancji 100%
Logo YouTube Kraftvent
Logo Facebook Kraftvent


ul. Białoskóry 14
09-200 Sierpc