Drukarki w dzisiejszych czasach stały się bardzo popularne. Można spotkać je niemal wszędzie. Wyróżnia je fakt, że drukarki typu laserowego są szybkie, bardziej wytrzymałe i tańsze w utrzymaniu, niż w przypadku drukarek atramentowych. Niemniej jednak korzystanie z drukarek laserowych może wiązać się z pewnymi zagrożeniami dla zdrowia człowieka. Czy zatem urządzenia laserowe są bezpieczne?
Naukowcy z Uniwersytetu we Freiburgu od pewnego czasu zajmują się nad badaniami szkodliwości pyłów pochodzących z drukarek laserowych na zdrowie człowieka. Wyniki testów były zaskakujące. Badania dowiodły, że drukarki laserowe emitują szkodliwe substancje w postaci nanocząsteczek (np. styren, benzol i LZO), które w sposób negatywny wpływają na zdrowie człowieka - związki mogą wywoływać mutacje i zmiany łańcucha DNA.
Jeśli pył zostanie wciągnięty do układu oddechowego, może przedostać się do krwioobiegu i roznieść się po całym organizmie stwarzając tym samym realne zagrożenie zdrowotne. Przy długotrwałym narażeniu na wdychanie tego typu szkodliwych substancji, pył może spowodować ból głowy, pylicę płuc, zapalenie dróg oddechowych, trwałe uszkodzenie płuc a nawet wywołać nowotwór.
Jeśli to możliwe, ograniczaj bliski kontakt z drukarką laserową podczas jej pracy. Najlepiej odczekać chwilę po zakończeniu druku, aby zmniejszyć wdychanie pyłów i szkodliwych związków chemicznych. Warto umieścić drukarkę w odpowiednio wentylowanym pomieszczeniu. Już na etapie projektowania wentylacji powinno przewidzieć się oddzielne ogólnodostępne dla pracowników pomieszczenie na drukowanie, gdzie możliwa będzie ciągła wymiana powietrza. Wszystkie kanały wentylacyjne powinny mieć zaprojektowane otwory wyczystne, a dostęp do tych miejsc nie może być utrudniony.
Oprócz standardowej wymiany filtrów, należy wziąć pod uwagę okresową kontrolę stanu wentylacji. Poziom zanieczyszczeń kanałów może być oceniany organoleptycznie lub przy użyciu specjalistycznego oprzyrządowania. Podczas inspekcji kamerą endoskopową ekipa serwisowa rejestruje obraz wnętrza przewodu wentylacyjnego. W ten sposób dokonuje się oceny stanu kanałów wentylacyjnych oraz innych trudno dostępnych miejsc.
Biorąc pod uwagę zagrożenia związane ze szkodliwymi substancjami unoszącymi się w powietrzu, konieczne jest regularne przeprowadzanie czyszczenia instalacji wentylacyjnych. W krajach zachodnich oraz w Polsce można zauważyć wzrost zainteresowana tą usługą, ponieważ ma ona wymierne korzyści:
Poprawa cyrkulacji i jakości powietrza wewnętrznego
Zmniejszenie oporów przepływu powietrza,
Ograniczenie emisji pleśni i grzybów,
Zmniejszenie kosztów eksploatacji układu.
Zapraszam do kontaktu w celu umówienia się na bezpłatną inspekcję wentylacji. Nasi konsultanci chętnie omówią metody usuwania zanieczyszczeń pyłowych i mikrobiologicznych oraz ustalą odpowiednią częstotliwość oczyszczania instalacji.
Zobacz również: Zanieczyszczenia mikrobiologiczne w wentylacji mechanicznej i rodzaje zagrożeń
Kraftvent Mateusz Nowak
NIP 7761704468
REGON 383661325
kontakt@kraftvent.pl
+48 576 544 771
+48 731 434 678
Skontaktuj się z nami. Nasz przedstawiciel odpowie na wszelkie pytania tak szybko jak to możliwe.
✓ poprawa jakości powietrza
✓ poprawa samopoczucia
✓ mniejsze ryzyko rozwojów bakterii
✓ dłuższa żywotność systemu wentylacji
✓ mniejsze ryzyko wystąpienia awarii
✓ redukcja kosztów eksploatacji