Pomimo dużej ilości źródeł zanieczyszczeń mikrobiologicznych w powietrzu istnieją metody ograniczenia ich stężenia w wentylowanym powietrzu:
Czyszczenie wentylacji mechanicznej to usuwanie zanieczyszczeń przy użyciu odpowiedniej metody. Mechaniczne czyszczenie wentylacji polega na zdzieraniu i odsysaniu zanieczyszczeń za pomocą systemu odciągowo-filtracyjnego.
Dezynfekcja wentylacji mechanicznej po czyszczeniu wentylacji, czyli unieszkodliwianie zagrożeń mikrobiologicznych przy użyciu preparatów biobójczych.
Stosowanie wielostopniowej filtracji powietrza. W przypadku pomieszczeń czystych (tzw. clean room’ów) stosuję się trzy stopnie filtracji: filtry wstępne, filtry dokładne i filtry absolutne. Filtracja powietrza skutecznie ogranicza poziom zanieczyszczeń, dlatego filtry powinne być prawidłowo eksploatowane.
Czerpnie powinny być zlokalizowane z dala od lokalnych źródeł zanieczyszczeń biologicznych i pylących. Wysokość czerpni przygruntowej powinna wynosić co najmniej 2 m.
Stosowanie w niektórych rozwiązaniach lamp UV o działaniu bakteriobójczym, zapewniającym stałą dezynfekcję np. powietrza recyrkulowanego.
Zapraszam do kontaktu w celu umówienia się na bezpłatną inspekcję wentylacji. Nasi konsultanci chętnie omówią źródła zanieczyszczeń oraz sprecyzują wytyczne dotyczące sposobu czyszczenia instalacji wentylacyjnej.
Powietrze doprowadzane do wentylowanych pomieszczeń nie jest wolne od zanieczyszczeń. Mikroorganizmy rozwijające się wewnątrz przewodów wytwarzają lotne związki organiczne i stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia. Jakość powietrza nawiewanego zależy od otoczenia budynku oraz od prawidłowej eksploatacji systemu wentylacji. Źródła zanieczyszczeń znajdujących się w wentylacji są bardzo liczne. W tabeli przedstawiono niektóre z nich.
Tabela 1.1. Źródła zanieczyszczeń oraz rodzaje zagrożeń w wentylacji mechanicznej [1].
Kraftvent Mateusz Nowak
NIP 7761704468
REGON 383661325
kontakt@kraftvent.pl
+48 576 544 771
+48 731 434 678
Skontaktuj się z nami. Nasz przedstawiciel odpowie na wszelkie pytania tak szybko jak to możliwe.
✓ poprawa jakości powietrza
✓ poprawa samopoczucia
✓ mniejsze ryzyko rozwojów bakterii
✓ dłuższa żywotność systemu wentylacji
✓ mniejsze ryzyko wystąpienia awarii
✓ redukcja kosztów eksploatacji