Z uwagi na istniejące zagrożenia w postaci grzybów, bakterii i pleśni, zwykłe pomiary czystości pyłowej w pomieszczeniach czystych nie są wystarczające. Po mimo faktu, że instalacje wentylacji tzw. „cleanroom’ów” wyposażone są w filtry wysokoskuteczne (HEPA lub UPLA) zabezpieczające przed emisją szkodliwych drobnoustrojów, istnieje możliwość przerastania się bakterii i grzybów w głąb filtrów, tym samym rozsiewając zarodniki na powierzchnię czystą. Obecność mikroorganizmów chorobotwórczych stwarza zagrożenie dla zdrowia człowieka. Wzrost wymagań higienicznych wymaga bardzo dokładnych metod pomiarów czystości mikrobiologicznej powietrza w pomieszczeniach czystych. Kontrolą jakości powietrza powinny być objęte również instalacje wentylacyjne w biurowcach i hotelach. Do badania jakości powietrza coraz częściej stosuje się metodę szczelinowo-zderzeniową.
Metoda szczelinowo-zderzeniowa polega na pobraniu zadanej ilości powietrza przez szereg drobnych otworów. Mały rozmiar szczelin pozwala na osiągnięcie większej prędkości podczas uderzenia o powierzchnię pożywki wzrostowej znajdującej się na płytce Petriego. Ten sposób pozwala na skuteczne oddzielenie zanieczyszczeń mikrobiologicznych z pobranej próbki powietrza.
W metodzie sedymentacyjnej otwarte płytki z podłożem wzrostowym pozostawia się na wysokości 1m od podłogi na 30 minut. Metoda sedymentacyjna jest bardzo prosta, nie wymaga używania próbników powietrza lub innych aparatów pomiarowych. Oddzielenie zanieczyszczeń z powietrza następuje z wykorzystaniem siły grawitacji. Za pomocą tej metody nie można jednak wykryć najdrobniejszych cząstek, ponieważ te bardzo wolno lub w ogóle nie ulegają sedymentacji. Stąd, ta metoda może jedynie posłużyć jako wskaźnik prawdopodobnego stężenia zanieczyszczeń mikrobiologicznych.
Protokół kontroli czystości zawiera następującą treść :
Rodzaj zastosowanych podłoży wzrostowych;
Wyniki badań w postaci tabelarycznej i wykaz wyhodowanych mikroorganizmów;
Porównanie otrzymanych wyników w odniesieniu do dopuszczalnego stężenia mikroorganizmów;
Zalecenia dotyczące prawidłowego utrzymania kanałów wentylacyjnych w stanie zapewniającym
osiąganie wymaganej jakości powietrza.
Zobacz również:
Zanieczyszczenia w wentylacji mechanicznej i rodzaje zagrożeń
Zapraszam do kontaktu w celu umówienia się na bezpłatną inspekcję wentylacji. Nasi konsultanci chętnie omówią metody usuwania zanieczyszczeń pyłowych i mikrobiologicznych oraz dobiorą częstotliwość oczyszczania instalacji.
Kraftvent Mateusz Nowak
NIP 7761704468
REGON 383661325
kontakt@kraftvent.pl
+48 576 544 771
+48 731 434 678
Skontaktuj się z nami. Nasz przedstawiciel odpowie na wszelkie pytania tak szybko jak to możliwe.
✓ poprawa jakości powietrza
✓ poprawa samopoczucia
✓ mniejsze ryzyko rozwojów bakterii
✓ dłuższa żywotność systemu wentylacji
✓ mniejsze ryzyko wystąpienia awarii
✓ redukcja kosztów eksploatacji