Logo Kraftvent

Wyślij Zapytanie

Wyślij Zapytanie

Na rynku dostępne są różne firmy oferujące czyszczenie systemu wentylacji. Wycen może być naprawdę wiele, w zależności od kilku czynników. W tym artykule, przybliżono tajniki wyceny czyszczenia wentylacji oraz podpowiadamy co wpływa na końcowy koszt usługi.

CO WPŁYWA NA WYCENĘ CZYSZCZENIA WENTYLACJI?

Wiele elementów składowych wpływa na wycenę usługi czyszczenia wentylacji. Należy zacząć od tego, że czyszczenie kanałów wentylacyjnych jest etapem wymagającym sporej wiedzy i doświadczenia. Może się wydawać, że usługa czyszczenia kanałów wentylacyjnych jest prosta i nieskomplikowana. Oczywiście, dla osób które zajmują się tym na co dzień tak jest, lecz usługa ta jest niesamowicie pracochłonna i wymaga staranności. Pierwszą z rzeczy jaką trzeba dowiedzieć się przed wyceną czyszczenia wentylacji są wymiary kanału wentylacyjnego. Wymiary kanału najczęściej podaje się w metrach bieżących (mb), lub w metrach kwadratowych (m2). Oprócz wymiarów kanału wentylacyjnego trzeba określić także jego kształt. Te dwa elementy (kształt oraz wymiar) znacząco przybliża możliwość dokładnej wyceny usługi. Kolejnym elementem jest rodzaj zanieczyszczeń jaki obsługiwany jest przez ową instalację wentylacyjną. Powinno się odpowiedzieć na pytania takie jak; co jest produkowane na zakładzie produkcyjnym? jaki jest rodzaj przeznaczenia kanałów i pomieszczenia? jakie zanieczyszczenia są wentylowane? czy są to zanieczyszczenia pyłowe, kurzowe, tłuszczowe czy olejowe a może mikrobiologiczne?

ILE KOSZTUJE CZYSZCZENIE WENTYLACJI?

Koszty czyszczenia wentylacji mogą być także wyższe w przypadku, gdy przez kanały wentylacyjne ma być dostarczane powietrze pozbawione zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Dzieje się tak w przypadku świadczenia usługi w tzw. „clean room’ach” czyli pomieszczeniach o podwyższonych wymaganiach dotyczących czystości powietrza (np. laboratoria czy sale operacyjne). Wówczas, w kosztorysie oprócz samego czyszczenia przewidzieć trzeba również koszt dezynfekcji. Kolejnym czynnikiem wpływającym na wycenę czyszczenia kanałów wentylacyjnych jest wysokość na jakiej instalacja jest zamontowana. Im większa wysokość, tym cena wzrasta. Następną informacją jaką powinno się otrzymać przy wycenie czyszczenia kanałów wentylacyjnych jest to ile lat ma wentylacja, którą oddamy do usługi czyszczenia. Często informacja o czasie eksploatacji kanałów wentylacyjnych jest pomijana przed rozpoczęciem prac co często wpływa na efekt końcowy i czas przeprowadzonego czyszczenia. Przed rozpoczęciem prac powinno dowiedzieć się czy wentylacja była kiedykolwiek czyszczona. Jeśli odpowiedź na to pytanie brzmi tak, powinno zaczerpnąć informacji o tym kiedy było wykonywane czyszczenie wentylacji oraz w jakim zakresie to czyszczenie wentylacji było przeprowadzone. Ważną odpowiedzią przy wycenie czyszczenia wentylacji jest także odpowiedź na pytanie, czy kanały posiadają otwory rewizyjne oraz czy dostęp do otworów nie jest utrudniony. Istotną rolą dla wyceny usługi czyszczenia kanałów wentylacyjnych jest ustalenie z administratorem budynku, czy czujniki przeciwpożarowe mają być zabezpieczone. W niektórych przypadkach potrzebne jest zebranie odpowiedzi na pytania dodatkowe takie jak; ilość central podlegających czyszczeniu, ile central zasila układ wentylacyjny oraz jaka jest wydajność central. Dobrą praktyką klientów jest umożliwienie wizji lokalnej na terenie zakładu. W razie potrzeby, taka wizyta staje się pomocna - pozwala na zapoznanie się z zagospodarowaniem przestrzeni budynku, z lokalizacją kanałów oraz ewentualnych klap rewizyjnych. Po krótkiej rozmowie i poznaniu wszystkich czynników wpływających na wycenę przy czyszczeniu wentylacji można ustalić termin przeprowadzenia usługi. Przejdźmy po kolei do najważniejszych zagadnień.

JAK DŁUGOŚĆ UKŁADU WENTYLACYJNEGO WPŁYWA NA CZYSZCZENIE WENTYLACJI?

Długość kanału wentylacyjnego ma największy wpływ na koszty związane z czyszczeniem wentylacji. Dlaczego tak się dzieje? Dlatego, ponieważ długość kanału wentylacyjnego w znacznym stopniu pozwoli określić czas pracy jaki potrzebny jest specjalistom do czyszczenia wentylacji w sposób idealny. Przyjmuje się, że im dłuższa instalacja wentylacyjna tym dłuższy czas pracy, a to przekłada się na wynagrodzenie dla pracowników którzy zajmują się czyszczeniem wentylacji. Oprócz wynagrodzenia za czas pracy dla pracowników czyszczących wentylacje, powinno się doliczyć również koszty pracy urządzeń które pozwalają przejść przez początkowy etap inspekcji kanałów wentylacyjnych.

JAK RODZAJ I STOPIEŃ ZANIECZYSZCZENIA WENTYLACJI WPŁYWA NA WYCENĘ?

Rodzaj i stopień zanieczyszczenia wentylacji ma równie duży wkład w wycenę czyszczenia wentylacji co rozmiar. Wentylacja może być zanieczyszczone poprzez różne rodzaje zanieczyszczeń, zalicza się do nich takie zanieczyszczenia jak; zanieczyszczenie pyłowe, kurzowe, olejowe czy tłuszczowe a nawet mikrobiologiczne. W przypadku gdy ma się do czynienia z niewielkim zabrudzeniem instalacji można wyczyścić wentylację za pomocą prostych metod suchych. Metody te w znacznym stopniu zmniejszają koszty związane z czyszczeniem wentylacji. Dzieje się tak ponieważ w przypadku metody suchej nie używa się środków chemicznych, a to znacznie zmniejsza koszty usługi. Jeśli jednak stopień zanieczyszczenia wentylacji jest znaczny bądź bardzo duży, lub jeśli zanieczyszczenia wentylacji są spowodowane zabrudzeniem olejowym, wtedy specjaliści są zobowiązani do użycia wszelkich dostępnych specjalistycznych środków chemicznych. Wiąże się z to podniesieniem kosztów usługi czyszczenia wentylacji. Koszty czyszczenia wentylacji mogą być także wyższe w przypadku, gdy przez kanały wentylacyjne ma być dostarczane powietrze pozbawione jakichkolwiek zanieczyszczeń mikrobiologicznych.

CO KSZTAŁTUJE CENĘ USŁUGI CZYSZCZENIA WENTYLACJI W POMIESZCZENIACH CZYSTYCH?

Czyszczenie kanałów wentylacji w pomieszczeniach czystych i późniejsza weryfikacja metodą oceny czystości mikrobiologicznej stosowana jest najczęściej w szpitalach lub ośrodkach zdrowia. Zapewnienie czystego i wolnego od zanieczyszczeń powietrza jest szczególnie ważne, ponieważ osoby przebywające w tych pomieszczeniach (często o obniżonej odporności) nie mogą być narażone na utratę zdrowia. Dlatego wówczas przeprowadza się dodatkowo kontrolę powietrza, która pozwoli porównać otrzymane wyniki z obowiązującymi normami. Pozwala to na obiektywną ocenę, czy nadal występuje zagrożenia mikrobiologiczne.

JAK WYSOKOŚĆ INSTALACJI  WPŁYWA NA WYCENĘ CZYSZCZENIA WENTYLACJI?

Kolejnym czynnikiem wpływającym na wycenę czyszczenia wentylacji jest wysokość na jakiej instalacja wentylacyjna jest zastosowana. W przypadku instalacji zamontowanej wysoko nad ziemią ,gdzie stosowanie drabiny jest niemożliwe, wtedy specjaliści zobowiązani są do użycia dodatkowego wyposażenia. Jest to np. wykorzystanie podnośnika lub zamontowanie odpowiedniego rusztowania. W przypadku użycia podnośnika niezbędna jest wiedza, uprawnienia oraz informacja czy pracownicy będą mieli odpowiedni dostęp do kratek wentylacyjnych.

PODSUMOWANIE KOSZTÓW CZYSZCZENIA WENTYLACJI

Końcowy koszt czyszczenia wentylacji jest uzależniony od kilki składowych, które omówiono w tym artykule. Osoba odpowiedzialna za instalację wentylacyjną powinna pamiętać o tym, by przybliżyć m.in. długość kanałów wentylacyjnych, ich wysokość oraz dokładnie określić zakres usług. Często padają pytania dlaczego należy pamiętać, by czyścić wentylację i klimatyzację. Zagrożenie pożarowe, niebezpieczeństwo dla pracowników czy zdrowie innych są głównymi powodami by czyścić wentylację regularnie.

Zobacz również: Zanieczyszczenia w wentylacji mechanicznej i rodzaje zagrożeń

26 lutego 2021


Ile kosztuje czyszczenie kanałów wentylacyjnych?

Przygotowanie i rozruch maszyny czyszczącej podczas rozpoczynania mechanicznego czyszczenia instalacji wentylacyjnej.
Logo Gwarancji 100%
Logo YouTube Kraftvent
Logo Facebook Kraftvent


ul. Białoskóry 14
09-200 Sierpc

Kraftvent Logo

TWÓJ E-MAIL:

TELEFON:

TREŚĆ WIADOMOŚCI:

Dodaj załącznik

* Wyrażam zgodę na gromadzenie i przetwarzanie moich danych osobowych przez Kraftvent w celu obsługi pytania. Oświadczam, że zapoznałem się z Polityką prywatności.

Oświadczam, że zapoznałem/zapoznałam się z Klauzulą informacyjną dot. przetwarzania danych osobowych w celach marketingowych i je akceptuję. Oświadczam, że zapoznałem/zapoznałam się z Polityką Prywatności oraz Klauzulą informacyjną dot. przetwarzania danych osobowych w celach marketingowych i je akceptuję.
 

Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

FORMULARZ KONTAKTOWY

Kraftvent Mateusz Nowak
NIP 7761704468
REGON 383661325

kontakt@kraftvent.pl

+48 576 544 771

+48 731 434 678

Skontaktuj się z nami. Nasz przedstawiciel odpowie na wszelkie pytania tak szybko jak to możliwe.

✓ poprawa jakości powietrza
✓ poprawa samopoczucia
✓ mniejsze ryzyko rozwojów bakterii
✓ dłuższa żywotność systemu wentylacji
✓ mniejsze ryzyko wystąpienia awarii
✓ redukcja kosztów eksploatacji

Odkryj korzyści płynące z czyszczenia wentylacji: