Logo Kraftvent

Wyślij Zapytanie

Wyślij Zapytanie

Dlaczego nieprzyjemny zapach przedostaje się do sali restauracyjnej? Skąd bierze się przykry zapach podczas smażenia? Aby odpowiedzieć na to pytanie, opisano czynniki wpływające na powstawanie nieprzyjemnych zapachów oraz zalecenia jak poprawić jakość powietrza w gastronomii.

JAKIE CZYNNIKI POWODUJĄ POWSTAWANIE NIEPRZYJEMNEGO ZAPACHU?

W większości wypadków jest to różnego rodzaju obróbka cieplna żywności np.  pieczenie, gotowanie, grillowanie czy smażenie. Procesy te mają na celu na podgrzewanie potraw w celu nadania im określonego smaku i aromatu. Większość tych procesów wymaga odpowiedniej temperatury, zwykle między 150 a 200 st. C. Wysoka temperatura wzmaga liczbę reakcji  chemicznych i przyśpiesza rozkład tłuszczów, a wysoka wilgotność sprzyja rozwojowi bakterii. Powstałe związki cukrów, białek i tłuszczu uwalniane są do otoczenia będąc pożywką dla groźnych drobnoustrojów. Te z czasem wiążą się z podłożem tłuszczowym i tworzą kolonie. Uwalniane przez grzyby rodniki, wędrują z powietrzem i stają się nośnikiem przykrych zapachów. Opisane czynniki stanowią następujące zagrożenia dla zdrowia:

 • złe samopoczucie
 • zatkane zatoki i nos
 • problemy z koncentracją
 • zapalenie spojówek
 • bóle żołądka oraz głowy
 • problemy z koncentracją
 • problemy z oddychaniem


OD CZEGO ZALEŻY INTENSYWNOŚĆ I RODZAJ NIEŚWIEŻEGO POWIETRZA?

Intensywność i rodzaj nieświeżego powietrza zależny jest od:

 • obróbki cieplnej
 • stosowanych przypraw
 • obrabianej żywności
 • sprawności wentylacji mechanicznej


JAKIE SĄ OBJAWY NIEDROŻNEJ WENTYLACJI WYCIĄGOWEJ?

Jednym z głównych powodów nieprzyjemnych zapachów jest niedrożna i zatłuszczona instalacja wentylacyjna. Z czasem wzrasta również ryzyko wystąpienia pożaru. Warstwy gromadzącego się tłuszczu zmniejszają przekrój kanału, a przeciążony wentylator zaczyna głośniej pracować. Zatkane filtry okapu powodują cofanie się oparów tłuszczowych w głąb sali. Instalacja przestaje już skutecznie usuwać opary kuchenne, a klienci skarżą się na nieprzyjemny zapach w lokalu.

JAK ZAPOBIEGAĆ NIEPRZYJEMNYM ZAPACHOM W RESTAURACJI?

Należy utrzymywać wentylację w prawidłowym stanie, tak by uniemożliwić kondensację oparów kuchennych w lokalu. Dlatego konieczne jest regularnie czyszczenie i dezynfekcja wciągów kuchennych, okapów oraz filtrów tłuszczowych. Cykliczne usuwanie zanieczyszczeń w postaci tłuszczu i bakterii daje wiele korzyści. Poprawa jakość powietrza dobrze wpłynie na samopoczucie gości i personelu, jak również pozwoli bez obaw przejść kontrolę sanepidu.

JAK ODBYWA SIĘ CZYSZCZENIE WENTYLACJI GASTRONOMICZNEJ?

Do czyszczenia używa się wieloskładnikowe preparaty odtłuszczające pod ciśnieniem, czyszczenie mechaniczne oraz gorącą parę wodną. W pierwszym etapie rozprowadza się środek pieniący się dyszą pneumatyczną. Piana z aktywnymi cząstkami wchodzi w reakcje z warstwą osadu i rozbija zwartą strukturę tłuszczową. Następnie stosuje się mechaniczne czyszczenie kanałów przy użyciu sztywnych szczotek nylonowych. Twarde, głęboko czyszczące włókna natychmiast odrywają nawet najbardziej oporny tłusty brud, nie uszkadzając przy tym ścianek kanałów. Ostatnim etapem jest dezynfekcja, czyli rozpylanie w przewodach wentylacyjnych środków biobójczych posiadających atest PZH. Wyślij zapytanie.

DLACZEGO WARTO SKORZYSTAĆ Z USŁUG CZYSZCZENIA I DEZYNFEKCJI WENTYLACJI?

Posiadamy sprawdzone środki z atestem i niezbędne doświadczenie z zakresu higieny wentylacji. Cechujemy się rzetelnością oraz starannością. Cenimy jasne sytuacje i stawiamy na współpracę, bo wiemy, że sukces nie zależy tylko od jednej osoby. Koncentrujemy się na rozwiązaniach praktycznych, które prowadzą do prawidłowego utrzymania stanu wentylacji w rozsądnych cenach.

Zobacz również: Jak często należy czyścić wentylację gastronomiczną?

Zobacz również: Kodeks przeciwdziałania uciążliwości zapachowej

Zapraszam do kontaktu w celu umówienia się na bezpłatną inspekcję wentylacji. Nasi konsultanci chętnie omówią metody usuwania zanieczyszczeń pyłowych i mikrobiologicznych oraz dobiorą  częstotliwość oczyszczania instalacji.

10 marca 2022


Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu w gastronomii?

Czyszczenie wentylacji nie tylko zmniejsza ryzyko pożaru oraz poprawia wydajność energetyczną wentylatora, ale zapobiega również powstawaniu nieprzyjemnego zapachu.
Kraftvent Logo
Logo Gwarancji 100%
Logo YouTube Kraftvent
Logo Facebook Kraftvent

ul. Zakopiańska 36/1
80-139 Gdańsk
ul. Białoskóry 14
09-200 Sierpc