Logo Kraftvent

Wyślij Zapytanie

Wyślij Zapytanie

Jedną z charakterystycznych cech współczesnej wentylacji jest nierównomierny stopień zanieczyszczenia na poszczególnych odcinkach przewodów. Podczas spotkania omówiono miejsca, w których kanały zabrudzone są w największym stopniu.

Do tego celu posłużyliśmy się symulacją przepływu powietrza przez kanał o średnicy 160mm w którym płynie powietrze z aerozolem odzwierciedlając faktyczne zanieczyszczenia. Tego typu stymulacje przepływu powietrza w pomieszczeniu stosowane są powszechnie przez konstruktorów wentylacji. Metoda ta daje możliwość obserwacji zjawisk aerodynamicznych wewnątrz kanałów, a rozrzedzenia i zagęszczenia osadzającego się aerozolu „rysują” na powierzchni układu ilości powstających zanieczyszczeń. Jak się okazało, taka analiza jest również pomocna dla naszej firmy. W ten sposób jesteśmy w stanie skutecznie przewidzieć stopień zanieczyszczeń i dobrać odpowiednie parametry czyszczenia.

Największy stopień zabrudzeń był obecny w miejscach, w których dochodzi do zawirowań aerodynamicznych (np. kolanka, filtry, redukcje, tłumik, nagrzewnice, zawory, przepustnice). W momencie powstania oporów przepływu dochodzi do spowolnienia prędkości przepływu. Wtedy tworzą się tzw. "martwe strefy", w których niesione przez powietrze zanieczyszczenia swobodnie się osiadają. W ten sposób tworzy się miejsce dla rozwoju mikroorganizmów chorobotwórczych.

Badanie zjawisk aerodynamicznych metodami wizualizacyjnymi w odniesieniu do układów wentylacyjnych pozwala zapoznać się z problemem powstawania tzw. „martwych stref” , zawirowań aerodynamicznych i sposobem ich eliminowania. Tego typu badania aerodynamiczne są niewątpliwie potrzebne i mogą stać się wyznacznikiem kierunku rozwoju technik czyszczenia układów wentylacji.

Zobacz również: Zanieczyszczenia mikrobiologiczne w wentylacji mechanicznej i rodzaje zagrożeń.

Zobacz również: Walidacja filtrów HEPA. Wymagania odbiorcze.

04 lutego 2021

Gdzie znajduje się najwięcej zanieczyszczeń w układzie wentylacyjnym?

Badanie systemu wentylacji w kierunku rozkładu zanieczyszczeń i oporów przepływu.
Kraftvent Logo
Logo Gwarancji 100%
Logo YouTube Kraftvent
Logo Facebook Kraftvent

ul. Zakopiańska 36/1
80-139 Gdańsk
ul. Białoskóry 14
09-200 Sierpc